Presentasjon lastes. Vennligst vent

Presentasjon lastes. Vennligst vent

Utgifter og kostnader Utgift: Kjøp av ressurser, målt i penger Kostnad: Forbruk av ressurser, vurdert i penger.

Liknende presentasjoner


Presentasjon om: "Utgifter og kostnader Utgift: Kjøp av ressurser, målt i penger Kostnad: Forbruk av ressurser, vurdert i penger."— Utskrift av presentasjonen:

1

2 Utgifter og kostnader Utgift: Kjøp av ressurser, målt i penger Kostnad: Forbruk av ressurser, vurdert i penger

3 Kostnader  Utgifter 1. Vi registrer utgiftene etter hvert som de oppstår på kostnadskontoene i regnskapet 2. Vi tidsavgrenser for å få riktige kostnader på resultatkontoen og riktige eiendeler og gjeld på balansekontoen

4 Eksempel 3: klassefest  Vi kjøper 45 cola for 10 kroner stk. Utgiften blir kroner 450.  Vi drikker 22 av flaskene  Hvor mye blir kostnaden? Svar: 22 flasker * 10 kr/flasken = 220 kroner  Hva blir beholdningen etter klassefesten? Svar: 45-22=23. Flaskene som er igjen er verdt kr 230.

5 Eksempler Kjøp av bensin  Kjøp av bensinen: utgift  Forbruk: kostnaden (hvor mange liter bensin vi har brukt, målt i kroner) Vi skal kjøre fra Ålgård til Sirdal og har tom tank på Ålgård. Vi fyller 30 liter og betaler 300 kroner. Når vi er tilbake på Ålgård har vi 16 liter igjen. Hvor stor er kostnaden?

6 Svar  Utgiften blir 300 kroner  Kostnaden blir det vi har brukt, dvs 30 liter – 16 liter = 14 liter.  Kostnaden for bensinen på turen blir da kroner 140.

7 Eksempel 2  Vi kjøper en maskin for kroner Utgiften blir kr  Maskinen skal vare i 10 år  Kostnaden blir bare kr i året

8 Varetelling  Vi teller opp varebeholdningen minst en gang i året.  Hvis varebeholdningen øker, er varekjøpet større enn varekostnaden  Hvis varebeholdningen minker, er varekjøpet mindre enn varekostnaden

9 Økning varebeholdning  Varebeholdning 1.1 er kr  Varebeholdning er  Varebeholdningen har økt med kroner  Vi har kjøpt varer for kroner  Hva blir varekostnaden?

10 Varekostnad

11 Gjør oppgave  2.5 – 2.12  Test deg selv: 33-39

12 Tidsavgrensning er...  Utgift: Kjøp av ressurser, målt i penger  Kostnad: Forbruk av ressurser, vurdert i penger  Tidsavgrensning: for å få fordelt kostnadene i rett periode •for å få riktige kostnader på resultatkontoen og riktige eiendeler og gjeld på balansekontoen

13 Tidsavgrensning  Endring i varebeholdning (konto 146/430)  Avskrivning (konto 600/601- hvorfor?)  Betaler noe på forskudd •Husleie •justeres mot ”forskuddsbet. husleie 170 og er en eiendel siden det er noe vi har til gode  Bruker noe før vi betaler for det •Håndtverkere •Annonser/reklame - •”påløpt reklame” 296 er reklame som har vært, men vi ikke har betalt for enda - gjeld

14  Oppgave 2.14 og 2.16


Laste ned ppt "Utgifter og kostnader Utgift: Kjøp av ressurser, målt i penger Kostnad: Forbruk av ressurser, vurdert i penger."

Liknende presentasjoner


Annonser fra Google